Öğretmen Masası

Öğretmen Masası okul ortamında öğretmenin ders sırasında kullandığı bir mobilyadır. Öğretmen bilgisayarını, ders kitaplarını, dersle ilgili notlarını ve eğitim-öğretim materyallerini bu masayı kullanarak dersini işler. Sınıf ortamıyla uyumlu, ergonomik ve öğretmen için işlevsel şık masalar oldukça önemlidir. Bilindiği üzere öğretmenler eğitim ve öğretim standartlarının geliştirilmesi, okul ve çevre ilişkisinin kurulması ve gelişmesine katkı sağlar, işleyişte yönetime yardımcı olur. Tutum ve davranışlarıyla öğrencilere örnek olur. Öğrencilerin; öğretim programları doğrultusunda kazanım ve becerilerini hedefleyen, inceleyerek, araştırarak, yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini amaçlayan etkinlikleri planlar ve uygular. Öğrencilerin; bağımsız ve eleştirel düşünmelerine, edinilen bilgilerden sonuçlar çıkarmalarına, tartışmalarda görüşlerini özgürce belirtmelerine ve hoşgörülü olmalarına yönelik gerekli ortamı hazırlar. Öğrencilerin, eğitim ve öğretim çalışmalarında her türlü imkândan yararlanmasını sağlar. Bunları yaparken de öğretmen masası ve diğer okul mobilyalarından faydalanır. Kaliteli bir eğitim öğretim süreci için kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Gerek ders esnasında gerekse sınav zamanlarında öğretmen masaları yoğun olarak kullanılır. Her sınıfta mutlaka bulunması gereken eğitim-öğretim mobilyalarındandır.

Öğretmen Masası eğitim kurumlarında aktif ve sağlıklı bir eğitim-öğretim sürecine sahip olmaya yardımcı oluyor. Kaliteli ve sağlıklı malzemeden üretilmektedir. Okul ve sınıf ölçülerinize uygun üretim sağlanmaktadır. Sağlıklı yapılan seçimler her zaman daha konforlu ve nitelikli bir hayat standardı olmasını sağlar. Eğitim kurumlarında en çok kullandığınız tüm mobilyaları hayat kalitenizi düşünerek seçtiğiniz zaman kazandığınız zamanın, rahatlığın ve enerjinin oldukça değerli olduğunu görebilirsiniz. Günlük rutinde uyuduğumuz yatak, çalıştığımız masa ve sandalye yaşam kalitemizi en çok etkileyen mobilyalar arasında yer alır. Bu nedenledir ki özellikle öğretmen masası ve öğretmen sandalyesi tasarımları oldukça önemlidir.

öğretmen masası

Öğretmen Masası

Sınıf ortamlarının ana taşınırlarından birisi öğretmen masasıdır. Kaliteli bir öğretmen masası sağlıklı ve konforlu bir eğitim ortamı için çok önemlidir. Bu yüzden eğitim alanınız ne olursa olsun, masanızın ders boyu rahat ve üretken olmanızı sağlayacak özelliklere sahip olduğundan emin olmalısınız. Sınıf ortamının farklı eğitim seviyelerinde değişkenlik göstermesi oldukça normaldir. Öğretmen masası seçiminde ergonomiye uygun belirli kriterlere dikkat etmek gerekir.

Akademik alanda planlı ve programlı olmak, verimli çalışmak ve zaman yönetimi gibi amaçlara sahip her eğitimcinin ve öğrencinin temel isteği başarılı olmak, işlerini zamanında bitirmek ve akademik hayatına daha çok zaman ayırabilmektir. Bu kazanımları elde etmek için kendimizi, çalışma şeklimizi ve düzenimizi değiştirecek çok fazla adım atarız. Ama çoğu zaman en önemli adımları unuturuz. Konforlu bir çalışma alanı başarının en önemli anahtarlarından birisidir.

Öğretmen Masası Özellikleri

Kullanım Amacı

Uygun bir masa tercih etmek işte verimi artıracak ve daha işlevsel olacaktır. Mimari bir çizim, grafik tasarımı ya da muhasebe için ihtiyaca uygun masa tercihi, konforlu bir çalışma ortamı sunacaktır. Örneğin fazla bilgisayar kullanıyorsanız birden fazla monitörün sığabildiği geniş masaları tercih etmelisiniz. Yine L ya da U gibi farklı şekillerde masa modelleri içinden, yaptığınız toplantının türüne veya içeriğine göre seçerek daha verimli toplantı, eğitim vb. yapabilirsiniz. Her ne kadar çekmece depolama alanı ihtiyacını karşılasa da masalarda bacakların rahat hareket edebilmesi ve sığabilmesi için olmaması daha doğru olacaktır. Yine masanın altının mümkün olduğunca boş kalmasına dikkat edilerek bacaklar için yeterli yer açıldığına emin olmak gerek.

Derslerinizde eğer sıklıkla materyal, kitap, evrak vb. kullanıyorsanız, öğretmen masası modelleri çok amaçlı ve kullanışlı olacaktır. Öğretmen masası istediğiniz alanda ve hareket halinde çalışabilmenizi sağlar. Mdf, metal, ahşap gibi birçok farklı malzemenin kullanılabildiği bu masalardan tarz ve dekorasyonunuza uygun olanı seçebilirsiniz. Bunlarla birlikte öğretmen masasının sınıf dekorasyonu ile uyumlu olması bütünlük oluşturacaktır. Öğretmen masaları tasarımları bakımından ne kadar tek başına şık bir hava katsa da masanızın üzerinde kullanacağınız aksesuar, dekoratif ürünler de yine hoş bir görüntü oluşturmanıza ve alanınıza renk katmanıza yardımcı olabilmektedir.

Malzeme Kalitesi

İlk olarak malzeme seçiminde esas kriter dayanıklılıktır. Bununla birlikte kişinin zevki ve ortamın dekorasyon tarzına uygun seçimler de materyal seçimini etkilemektedir. Ahşap en çok tercih edilen materyallerden biridir. Çam, meşe, ceviz gibi ağaçlardan yapılan ahşap masalar şık ve elegan bir havanın yanında oldukça sağlam ve kullanışlı olacaktır. Ayrıca özellikle sınıf ortamında mdf masalar çalışmak için ideal tercihler olabilmektedir. Bununla birlikte metal daha çok ayak kısmında ve detaylarda kullanılabilmektedir. Özellikle modern ya da endüstriyel tarzda dekore edilmiş bir çalışma odası için metal ayaklı öğretmen masası iyi bir tercih olacaktır.

Öğretmen masası tasarımlarında farklı yüzeyler kullanılmaktadır. Laminant, metal ya da ahşap en çok tercih edilen çalışma malzemesi materyalleri olarak bilinir. Kaliteli bir masaya sahip olduğunuz zaman uzun yıllar boyunca sağladığınız konforlu düzeni değiştirmek zorunda kalmadan çalışabilirsiniz. Laminant en popüler materyallerden birisi olsa da ahşap kadar zarif ve şık bir görünüme sahip değildir. Metal masalarda ise ayarlama yapmak daha zordur. Çünkü ahşap ya da laminant malzemelerden üretilen masalarda yüksek ayarlama opsiyonu daha rahat bir şekilde kullanılırken metal masalarda iskelet birleşiminde genellikle lehim kullanıldığı için yükseklik ayarlaması yapmak pek mümkün değildir. Ahşap öğretmen masası modelleri ise oldukça şık ve zarif görünümleri ile dikkat çeker.

Ebatlar

Masa yüksekliği kuşkusuz en önemli kriterler arasındadır. Doğru bir yükseklikte dirseklerinizi rahatlıkla masa üzerine koyabilmelisiniz. Ayrıca ayak tabanlarını yere düz bir şekilde basmalısınız. Üstelik baldırlarınız da paralel olmalıdır. İdeal masa yüksekliği ortalama 73-75 cm arasındadır. Ancak bu ölçüler, standart boy ortalamasının çok üstünde yada altında olanlar için ideal bir yükseklik olmayabilir. Bu yüzden yüksekliği ayarlanabilir masalar ile kişiye özel yükseklik belirlenebilmektedir. Böylece öğretmen daha konforlu ve rahat bir şekilde çalışır. Masa boyutu aynı zamanda yapılan işle de doğru orantılı olmalıdır.

Masa; üzerinde ihtiyacınız olan bilgisayar, klavye, kırtasiye malzemeleri vb. gibi eşyaları koyabilmeniz için yeterli alana sahip olmalıdır. Küçük bir masada sıkışık ve üst üste bir görüntünün yanında düzen sağlamak da zor olacaktır. Örneğin bilgisayar ile çalışıyorsanız; laptop, klavye, mouse, monitör gibi elektronik eşyaları rahatlıkla yerleştirebileceğiniz ve kolaylıkla kullanabileceğiniz büyüklükte bir masa kullanmalısınız. Ayrıca gereğinden büyük masalarda istenilen malzemeye veya eşyaya uzanma, almaya çalışmak da problem çıkarabilir. Bununla birlikte günümüzde ise teknolojinin gelişmesiyle birlikte evde çalışma sistemi yaygınlaşmıştır. Bu sebeple de ev ortamında bir çalışma odası ya da alanı oluşturulmaktadır. Masanızın büyüklüğü kullanacağınız alanla da uyumlu olmalıdır.

Dessamo Mobilya

Firmamız özellikle eğitim-öğretim kurumlarında hem öğrenciler hem de eğitimciler için ideal ürünler üretmektedir. Ergonomik tasarımları, sağlıklı nitelikleri ve kaliteli özellikleriyle ön plana çıkan okul mobilyaları imal etmektedir. Ürettiği ürünlerinde son derece estetik bir tarzı en hızlı ve uygun şekliyle müşterisi ile buluşturmayı amaçlayan firmamız, ürün kalitesini Dessamo’ya yakışır düzeyde sorgulamakta, tüm bu yapısı gereği kaliteyi üretimin bir sonucu değil bir başlangıcı olarak görmekte ve bu anllayış çerçevesinde tüm üretimini yönlenmektedir. Mekan, estetik, kullanıcı ve ürün arasındaki ilişkiyi ‘fayda’ anlayışı ile harmanlayarak geleceğin ofislerini tasarlıyoruz. Yenilikçi, paylaşımcı, duyarlı ve öğrenmeye açık bir şirket olarak, insani değerlerinden ödün vermeden sektörde farkı hissettiren küresel markalar arasındaki yolumuza devam ediyoruz. Zamanın ve mekânların değişen ihtiyaçlarını takip ediyor, gelip geçici trendlerden uzak durarak yalın ve faydalı ürünler tasarlıyoruz. Pazarlama yapısı içerisindeki gelişimini de son derece ciddi bir boyuta getirmiş olan Dessamo bu gelişimini sizlerden aldığı güç ve inançla artırarak sürdürecektir.

Join the conversation

TOP