Okul Mobilyaları

Okul Mobilyaları

Okul mobilyaları, okul içi planlamanın yapılabilmesi için önemli eşya modelleri arasında yer alır. Okullarda verilen derslerin niteliğine göre okul mobilyaları, farklı imalat yapılarında tasarlanır. Okullarda kullanılan mobilyalar, sınıfların iç tasarımına uygun olarak tercih edilir.

Okul mobilyaları arasında yerini alan eşyalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Öğrenci dolapları,
  • Sistemli masalar,
  • Okul sırası
  • Sandalyeler,
  • Pano ve yazı tahtaları
  • Konferans koltukları
  • Amfi sıraları
  • Kütüphane dolapları,

Yukarıda sıralanan eşyalar, okul mobilyaları kategorisinde kullanılan ve her yaş grubuna uygun boyutlarda tasarlanan ürünlerdir. Mobilyalarda kullanılan işçilik ve malzeme kullanımları her üründe farklıdır. Eşyalardaki değişikler, son zamanlarda yeni sistemde üretilen mobilyaların popülerleşmesiyle meydana gelmiştir. Yeni sistemli masa ve okul sıraları, teknolojik dokunuşlar ile dizayn edilmeye başlamıştır.

Okul Mobilyası Modelleri

Okul mobilyaları, model olarak değişkenlik gösteren eşyalar arasında yerini alır. Çünkü okullardaki eşyalar, öğrenci yaş gruplarına uygun olarak tasarlanır. Örneğin, ana sınıflarında kullanılan okul mobilyası modelleri; oyuncak dolapları, anaokulu vestiyerleri, ilgi köşeleri, küçük boyutlu kitaplıklar, sınıf dolabı, köşe dolapları, kırtasiye dolabı ve anaokulu sandalyeleridir.

Anasınıflarındaki sınıf içi tasarımlar, çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimlerine uygun yapılır. Dolayısıyla, kullanılan eşyalar ve mobilyalar yaş grubuna uygun olarak tercih edilir. Aynı şekilde ilkokul, ortaokul ve liselerde kullanılan malzeme ve eşyalarda yaş konusu dikkate alınır. Özellikle, okul sıraları imalat yapıları, bu faktörler göz önüne alınarak meydana getirilir.

Okul Mobilya Kategorileri

Okul mobilyaları, okullarda kullanılan oyun alanları, kütüphaneler, ders çalışma alanları öğrencilerin yaş grubuna uygun belirlenir. Kategori olarak tercih edilen mobilyalar arasında okul çalışma masası çeşitlere ayrılır. Çalışma masaları, genellikle kütüphanelerde kullanılan eşyalardır. Anasınıfı grubunda yer alan öğrenciler için yuvarlak ve ortası boş masa seçenekleri vardır.

Yaş grubu büyüdükçe masa boyutlarındaki teknik özellikler, değişkenlik gösterir. Okul masa boyutları, öğrencinin sınıfı dikkate alınarak yapılır. Okul eşyaları, yatılı okullarda ve yurtlarda da kullanılmaktadır. Yurt ve yatılı okul gibi yerlerde kullanılan okul mobilyası seçenekleri, imalat özellikleri yönünden farklıdır.

Okul Mobilyası Fiyatları

Okul mobilyaları fiyatları, mobilya türüne, malzeme yapısına ve kullanım alanlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Okul mobilyası satın alırken, eşyanın konumlandırılacağı alan dikkate alınmalıdır. Mobilya fiyatları her kategoride ayrı ayrı incelenir. Okullarda kullanılan dolap, sıra, masa sistemleri ve sandalye yapıları fiyatları farklıdır. Aynı zamanda bu eşyalar, öğrenci yaşına uygun olarak çeşitlere ayrılır.

Örneğin, okul dolabı, okul öncesi öğrencileri için minimal boyutlarda tasarlanır. Ürün işlevselliğine ve imalat yapısına göre de fiyatları belirlenir. Aynı durum ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için de geçerlidir. Ebat olarak daha büyük ve kilitli sistemlere sahip tercih edilen dolaplar, maliyet olarak daha yüksek olacaktır. Dolayısıyla her eşya ve malzemenin üretim özellikleri, fiyat üzerinde etkilidir.

Join the conversation

TOP