Yükseklik Ayarlı Masa

Yükseklik Ayarlı Masa hem ayakta hem de oturarak çalışmayı destekleyerek daha aktif ve sağlıklı bir çalışma hayatına sahip olmaya yardımcı oluyor. Elektronik ve mekanik olmak üzere iki modelden oluşmaktadır. Melamin malzemeden üretilmektedir. Ofis ölçülerinize uygun üretim sağlanmaktadır. Hareketliliğe imkân vererek kalori yakmayı sağlıyor. Uzun süreli oturmaya ve hareketsizliğe bağlı kilo almanın, metabolizma hastalıklarının ve obezite riskinin önüne geçiyor. Bilindiği gibi yemekten sonra ayakta çalışmak kan şekeri seviyesini düşürüyor. Yükseklik Ayarlı Masa ile kalıcı kalp hastalığına ve tip 2 diyabete yakalanma riskini azalıyor. Ayrıca bu masalar kronik sırt, bel ve boyun ağrılarını azaltıyor. Stresi düşürüyor, yorulma hissini azaltıyor ve enerji seviyesini yükseltiyor.

Sağlıklı yapılan seçimler her zaman daha konforlu ve nitelikli bir hayat standardı olmasını sağlar. Çalışma hayatında en çok kullandığınız tüm mobilyaları hayat kalitenizi düşünerek seçtiğiniz zaman kazandığınız zamanın, rahatlığın ve enerjinin oldukça değerli olduğunu görebilirsiniz. Günlük rutinde uyuduğumuz yatak, çalıştığımız masa ve sandalye yaşam kalitemizi en çok etkileyen mobilyalar arasında yer alır. Bu mobilyaların seçimi oldukça kişisel olmalıdır. Bu nedenledir ki özellikle çalışma masası ve çalışma sandalyesi tasarımlarında ölçüler insan vücuduna ve orantısına uygun olarak yapılır.

Yükseklik Ayarlı Masa

Çalışma ortamınızın ana mobilyalarından biri çalışma masasıdır. Günün büyük bir bölümünde kullandığınız çalışma masası sağlıklı ve konforlu bir çalışma ortamı için çok önemlidir. Bu yüzden çalışma ortamınız ne olursa olsun, masanızın gün boyu rahat ve üretken olmanızı sağlayacak özelliklere sahip olduğundan emin olmalısınız. Çalışma ortamının ofislere taşınması ile çalışma şekilleri de değişmiştir. Uzun saatler oturarak çalışma beraberinde sırt, kol, bel ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu hem kişinin sağlığını hem de verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışma ortamında mobilya, aydınlatma, zemin gibi alanlarda ergonomi ile iş güvenliği sağlanarak kişilerin sağlıklı bir şekilde çalışabilecekleri uygun koşullar oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu sebeple çalışma masası seçiminde ergonomiye uygun belirli kriterlere dikkat etmek gerekir.

Planlı ve programlı olmak, verimli çalışmak ve zaman yönetimi gibi amaçlara sahip her insanın temel isteği başarılı olmak, işlerini zamanında bitirmek ve hayatına daha çok zaman ayırabilmektir. Bu kazanımları elde etmek için kendimizi, çalışma şeklimizi ve düzenimizi değiştirecek çok fazla adım atarız. Ama çoğu zaman en önemli adımları unuturuz. Konforlu bir çalışma alanı başarının en önemli anahtarlarından birisidir. İdeal sandalye ve çalışma masası ölçüleri ile hayatınızda çok ciddi fark yapacak bir adım atabilirsiniz. Boyunuza, kilonuza ve çalışma şeklinize göre özelleştirilmiş bir alanda çalışmak günün sonunda hissettiğiniz yorgunluğu azaltırken sağlık açısından çok daha rahat etmenizi sağlar. İdeal sandalye ve çalışma masası ölçüleri ile yorgun gözlerden, uyuşmuş kollardan, insana rahat vermeyen sırt ve boyun ağrılarından kurtulabilirsiniz.

yükseklik ayarlı masa

Nitelikleri

Malzeme Kalitesi

İlk olarak malzeme seçiminde esas kriter dayanıklılıktır. Bununla birlikte kişinin zevki ve ortamın dekorasyon tarzına uygun seçimler de materyal seçimini etkilemektedir. Ahşap en çok tercih edilen materyallerden biridir. Çam, meşe, ceviz gibi ağaçlardan yapılan ahşap masalar şık ve elegan bir havanın yanında oldukça sağlam ve kullanışlı olacaktır. Ayrıca özellikle ofis ortamında mdf masalar çalışmak için ideal tercihler olabilmektedir. Bununla birlikte metal daha çok ayak kısmında ve detaylarda kullanılabilmektedir. Özellikle modern ya da endüstriyel tarzda dekore edilmiş bir çalışma odası için metal ayaklı çalışma masası iyi bir tercih olacaktır.

Çalışma masası tasarımlarında farklı yüzeyler kullanılmaktadır. Laminant, metal ya da ahşap en çok tercih edilen çalışma malzemesi materyalleri olarak bilinir. Kaliteli bir masaya sahip olduğunuz zaman uzun yıllar boyunca sağladığınız konforlu düzeni değiştirmek zorunda kalmadan çalışabilirsiniz. Laminant en popüler materyallerden birisi olsa da ahşap kadar zarif ve şık bir görünüme sahip değildir. Metal masalarda ise ayarlama yapmak daha zordur. Çünkü ahşap ya da laminant malzemelerden üretilen masalarda yüksek ayarlama opsiyonu daha rahat bir şekilde kullanılırken metal masalarda iskelet birleşiminde genellikle lehim kullanıldığı için yükseklik ayarlaması yapmak pek mümkün değildir. Ahşap çalışma masası modelleri ise oldukça şık ve zarif görünümleri ile dikkat çeker.

Ölçüler

Masa yüksekliği kuşkusuz en önemli kriterler arasındadır. Doğru bir yükseklikte dirseklerinizi rahatlıkla masa üzerine koyabilmelisiniz. Ayrıca ayak tabanlarını yere düz bir şekilde basmalısınız. Üstelik baldırlarınız da paralel olmalıdır. İdeal masa yüksekliği ortalama 73-75 cm arasındadır. Ancak bu ölçüler, standart boy ortalamasının çok üstünde yada altında olanlar için ideal bir yükseklik olmayabilir. Bu yüzden yüksekliği ayarlanabilir masalar ile kişiye özel yükseklik belirlenebilmektedir. Kişi daha konforlu ve rahat bir şekilde çalışabilir. Masa boyutu aynı zamanda yapılan işle de doğru orantılı olmalıdır.

Masa; üzerinde ihtiyacınız olan bilgisayar, klavye, kırtasiye malzemeleri vb. gibi eşyaları koyabilmeniz için yeterli alana sahip olmalıdır. Küçük bir masada sıkışık ve üst üste bir görüntünün yanında düzen sağlamak da zor olacaktır. Örneğin bilgisayar ile çalışıyorsanız; laptop, klavye, mouse, monitör gibi elektronik eşyaları rahatlıkla yerleştirebileceğiniz ve kolaylıkla kullanabileceğiniz büyüklükte bir masa kullanmalısınız. Ayrıca gereğinden büyük masalarda istenilen malzemeye veya eşyaya uzanma, almaya çalışmak da problem çıkarabilir. Bununla birlikte günümüzde ise teknolojinin gelişmesiyle birlikte evde çalışma sistemi yaygınlaşmıştır. Bu sebeple de ev ortamında bir çalışma odası ya da alanı oluşturulmaktadır. Masanızın büyüklüğü kullanacağınız alanla da uyumlu olmalıdır.

Kullanım Amacı

Uygun bir masa tercih etmek işte verimi artıracak ve daha işlevsel olacaktır. Mimari bir çizim, grafik tasarımı ya da muhasebe için ihtiyaca uygun masa tercihi, konforlu bir çalışma ortamı sunacaktır. Örneğin fazla bilgisayar kullanıyorsanız birden fazla monitörün sığabildiği geniş masaları tercih etmelisiniz. Yine L ya da U gibi farklı şekillerde masa modelleri içinden, yaptığınız toplantının türüne veya içeriğine göre seçerek daha verimli toplantı, eğitim vb. yapabilirsiniz. Her ne kadar çekmece depolama alanı ihtiyacını karşılasa da masalarda bacakların rahat hareket edebilmesi ve sığabilmesi için olmaması daha doğru olacaktır. Yine masanın altının mümkün olduğunca boş kalmasına dikkat edilerek bacaklar için yeterli yer açıldığına emin olmak gerek.

İşinizde eğer sıklıkla klasör, evrak vb. kullanıyorsanız; raflı çalışma masası, kitap, doküman kullanıyorsanız kitaplıklı çalışma masası modelleri çok amaçlı ve kullanışlı olacaktır. Ayrıca raflarda aksesuar kullanımı ile masanıza ve çalışma alanınıza renk katabilirsiniz Son yıllarda ayakta çalışma masaları da uzun saatler oturarak çalışmanın sağlık açısından zararlarına karşı çokça tercih edilen modellerden. Yükseklik ayarlı masa ise istediğiniz alanda ve hareket halinde çalışabilmenizi sağlıyor. Mdf, metal, ahşap gibi birçok farklı malzemenin kullanılabildiği bu masalardan tarz ve dekorasyonunuza uygun olanı seçebilirsiniz. Bunlarla birlikte çalışma masası; çalışma odası ya da ofis dekorasyonu ile uyumlu olması bütünlük oluşturacaktır. Çalışma masaları tasarımları bakımından ne kadar tek başına şık bir hava katsa da masanızın üzerinde kullanacağınız aksesuar, dekoratif ürünler de yine hoş bir görüntü oluşturmanıza ve alanınıza renk katmanıza yardımcı olabilmektedir.

Sektöründe 15 yıldır hammadde girişinden ürünün sevkine kadar, değişmez bir kalite anlayışı ve toplam kalite yönetimi felsefesiyle hareket eden Dessamo, tüm bu planlamalarında tek bir duyguyla hareket etmekte ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Join the conversation

TOP