Yurt Mobilyası

Yurt Mobilyası

Yurt mobilyası öğrencilere verimli, konforlu ve sağlıklı bir yaşam alanı sunmalıdır. Okul dışında en çok vakit geçirdikleri yer olan yurtlarda kaliteli malzemelerden üretilmiş mobilyalar yer almalıdır. Hem keyifli çalışma alanı hem de uyku konforu sunan mobilyalar;

  • Çalışma masası
  • Kitaplık
  • Dolap
  • Yatak
  • Ranza

Şeklinde arttırılabilir. Mobilya seçiminde özellikle odaların ölçüleri çok önemlidir. Hem şık görünüm hem konfor hem de ferahlık bir arada bulundurulmalıdır.

Yurt Ranzası

Yurt ranzası her yurtta bulunan, en temel mobilyalardan biridir. Tekli yataklarda kullanılabilir ancak genelde kalabalık yurtlarda ranzalar tercih edilmektedir. Ranza ölçüleri öğrencilerin ortalama boy ve kilolarına göre belirlenmelidir. Hem yerden tasarruf etmeyi sağlar hem de konforlu bir uyku sunar. Yurt mobilyası olarak tercih edilebilecek en önemli seçeneklerden biridir. Farklı özelliklere sahip yurt odalarında ranza fiyat ve modelleri de değişiklik gösterebilir.

Ranza içerisinde kullanılan yataklarda konforlu olmalıdır. Öğrenciler rahat yataklar ile daha verimli bir uyku çekebilir ve güne daha hazır hissedebilir. Ranzaların bazı modellerinde çekmece de bulunmaktadır. Bu sayede her öğrenci kendi özel eşyasını daha rahat saklayabilmektedir. Ayak ve başuçları da farklı şekillerde hazırlanabilmektedir.

Yurt Odasında Çalışma Masası

Çalışma masası yurt içinde öğrencilerin en çok vakit geçirdikleri alanlardan biridir. An kanserojen ve anti bakteriyel malzemeler kullanılarak üretilmesi oldukça önemlidir. Çevre ve çocuk sağlığına zararlı olmamalıdır. Yükseklik ve derinlikleri ise ergonomik şekilde belirlenmelidir. Öğrencilerin bel, boyun sağlıklarını tehlikeye sokacak ölçülerde olmamalıdır.

Yurt mobilyası ahşap ya da metal malzeme kullanılarak üretilebilir. Özellikle metal mukavemeti arttırılmış profil ve yonga levha kullanmak dayanıklılığı arttırır. Çalışma masasının rengi yurt düzenini bozmayacak şekilde belirlenmelidir. Boya çizilmesine karşın statik fırınlanmış mat boya kullanılır. Çalışma masasıyla beraber çalışma sandalyesi de alınmalıdır.

Yurt Odası Kitaplık Seçimi

Hem odada hem de ortak alanlarda kullanılan kitaplıklar yurt odalarında bulunan en temel mobilyalardan biridir. Yeterli uzunluk ve genişlikte olması hem öğrenciler hem de yer tasarrufu için önemlidir. Kitaplık seçiminde ilk olarak boyutlar dikkate alınmalıdır. Birden fazla kişinin kitapları yerleştirileceği için yeterli boyut ona göre belirlenmelidir. Masalı, klasik, modern kitaplık modelleri bulunmaktadır. Rafların dayanıklılığı da oldukça önemlidir. Yurt mobilyası olarak genelde klasik kitaplıklar tercih edilir. Bu modellerde camlı ya da camsız kapaklar mevcuttur. Bu modellerin üst raflarında loş bir aydınlatma da bulunabilir. Bu sayede öğrenciler istedikleri kitaba daha rahat ulaşabilir.

Yurt Dolabı

Yurt dolabı seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken kullanılan malzemedir. Dolapların görüntüsü, kullanışlı olup olmadıkları, yeterli ebata sahip olup olmadıkları ve renkleri seçim esnasında bakılması gereken faktörlerdir. Yurtlarda ahşap ya da metal dolaplar tercih edilir. Ortamın rengi ile uyumlu olmalıdır, ayrıca kilit sistemine de sahip olmalıdır. Mutlaka çok bölümlü ve çekmeceli dolaplar tercih edilmelidir.

İletişim

Join the conversation

TOP